PDA

View Full Version : Countdown Numbers Game



Pages : [1] 2

di marco
26-01-2006, 12:43
ok as requested, i have looked into me doing a countdown style numbers game, and it would be possible to do, so i want to see if anyone would want to do it, as theres no point doing one if no one wants too. so if you do, then say so here and ill do one

Jojo
26-01-2006, 12:45
I'll do it :D

dragoneye454
26-01-2006, 12:50
me too

Trinity
26-01-2006, 12:53
me 3

Skits
26-01-2006, 12:55
and me!!

Siobhan
26-01-2006, 12:56
me please... I love maths stuff

di marco
26-01-2006, 13:05
ok cool, ill start one today and it will be left up til someone gets it and if no one gets it within a week, ill post the answer and do another one. ill start at 50 petz money and see how it goes, i might consider highering it to 100! :)

di marco
26-01-2006, 13:06
oh and one more thing, ill start with one big number and 5 small numbers, and whoever gets the answer correct can choose the next lot of numbers, if you choose harder numbers then the prize money will go up

di marco
26-01-2006, 13:10
ok heres the first one:

the numbers are - 75, 4, 7, 8, 10, 9
and the number to get to is - 908

Trinity
26-01-2006, 13:14
75 x(4+8) = 900
+7
+ 10-9
908

dragoneye454
26-01-2006, 13:15
remind me, do we have to use all the numbers?

di marco
26-01-2006, 13:15
75 x(4+8) = 900
+7
+ 10-9
908

correct, 50 petz money on the way to you! :) now you can choose the next set of numbers

Siobhan
26-01-2006, 13:16
10 -9 = 1 +4+7 = 12 *75 =900 + 8 = 908

di marco
26-01-2006, 13:16
remind me, do we have to use all the numbers?

nope you dont have to use all the numbers, but you can only use each number once

dragoneye454
26-01-2006, 13:16
75 x(4+8) = 900
+7
+ 10-9
908

wow that was fast trinity :eek: :clap:

Jojo
26-01-2006, 13:17
So does the winner then say "1 from the top and 5 from anywhere else" then, and you do a Carol V (not that I will get a chance - how quick are you guys!!) :D

Trinity
26-01-2006, 13:17
50 and 3,5,6,8,10

And the target is 781

You don't need to use all the numbers.

di marco
26-01-2006, 13:18
So does the winner then say "1 from the top and 5 from anywhere else" then, and you do a Carol V (not that I will get a chance - how quick are you guys!!) :D

yep (the top ones are the big ones and the other ones are the little ones right?)

Trinity
26-01-2006, 13:18
Or if not one large and 5 small, please Di Marco?

Siobhan
26-01-2006, 13:20
50 and 3,5,6,8,10

And the target is 781

You don't need to use all the numbers.

I can get 780

Jojo
26-01-2006, 13:21
yep (the top ones are the big ones and the other ones are the little ones right?)Yep, the top ones are the 25, 50, 75 and 100 and the others are the smaller ones...

Trinity
26-01-2006, 13:22
I can get 780

And that is really good - it is v. hard - I could only get 788

Trinity
26-01-2006, 13:27
I can get 780


how did you do it Siobhan?

Trinity
26-01-2006, 13:32
(6+10) x50 = 800, take away
8x3 =24 - 5 =19
=781

Jojo
26-01-2006, 13:33
50 and 3,5,6,8,10

And the target is 781

You don't need to use all the numbers.50+10+6+5 = 71 8+3=11

71*11=781 :D

Trinity
26-01-2006, 13:44
50+10+6+5 = 71 8+3=11

71*11=781 :D

I guess you won Emz - I don't know if iwas allowed to play as I chose the numbers?

di marco
26-01-2006, 14:38
Or if not one large and 5 small, please Di Marco?

ok ill do that one
(if you want to play with the person that wins does the new numbers and total then let me know, i dont mind either way)

the numbers are - 50, 3, 5, 8, 10, 4
total - 373

Siobhan
26-01-2006, 14:43
ok ill do that one
(if you want to play with the person that wins does the new numbers and total then let me know, i dont mind either way)

the numbers are - 50, 3, 5, 8, 10, 4
total - 373

I have 374
50*8 = 400
3*10 = 30 -

370 + 4

Skits
26-01-2006, 14:44
ok ill do that one
(if you want to play with the person that wins does the new numbers and total then let me know, i dont mind either way)

the numbers are - 50, 3, 5, 8, 10, 4
total - 373

ok. (50+5)*(10-3)=385
8+4=12
385-12=373

di marco
26-01-2006, 15:10
ok. (50+5)*(10-3)=385
8+4=12
385-12=373

well done! :) 50 petz money on its way to you. what numbers would you like?

Skits
26-01-2006, 15:31
well done! :) 50 petz money on its way to you. what numbers would you like?

i'll stick to one from the top and five from anywhere else please.

di marco
26-01-2006, 21:10
i'll stick to one from the top and five from anywhere else please.

okie doke!

numbers are - 25, 1, 6, 9, 3, 4
total is - 103

(sorry this ones so easy lol!)

Meh
26-01-2006, 21:12
okie doke!

numbers are - 25, 1, 6, 9, 3, 4
total is - 103

(sorry this ones so easy lol!)

25 * 4 +3

I'll have some high numbers please

CrazyLea
26-01-2006, 21:12
25 * 4
+ 3

CrazyLea
26-01-2006, 21:13
grrrrr i was beaten!!

di marco
26-01-2006, 21:14
25 * 4 +3

I'll have some high numbers please

well done! :) would you like the prize money or not? and how many high numbers would you like?

Meh
26-01-2006, 21:16
There's prize money?! :o Nah, i think I can afford to leave it ;)

Two high numbers please

di marco
27-01-2006, 10:24
There's prize money?! :o Nah, i think I can afford to leave it ;)

Two high numbers please

okie doke, thought id just ask anyway! and lea, that means its your lucky day, you can have the money instead! :) as 2 high numbers are involved this time, the prize money will be 100!

numbers - 25, 75, 10, 3, 4, 7
total - 699

Skits
27-01-2006, 10:28
75+25=100*7=700
4-3=1
700-1=699

di marco
27-01-2006, 10:44
75+25=100*7=700
4-3=1
700-1=699

correct! :) 100 petz money on its way. what numbers do you want now?

Skits
27-01-2006, 10:46
2 from the top and any other 4 please.

di marco
27-01-2006, 10:50
2 from the top and any other 4 please.

numbers - 25, 75, 3, 4, 9, 4
total - 688

Skits
27-01-2006, 10:54
numbers - 25, 75, 3, 4, 9, 4
total - 688



ignore this one!!

i can only get 687
25+75=100
3+4=7
100*7=700
9+4=13
700-13=687

Skits
27-01-2006, 10:55
no i have it now.

3*9=27
27*25=675
9+4=13
675+13=688

di marco
27-01-2006, 12:24
no i have it now.

3*9=27
27*25=675
9+4=13
675+13=688

sorry but youve used the 9 twice :)

Jojo
27-01-2006, 12:29
numbers - 25, 75, 3, 4, 9, 4
total - 68875 x 9 = 675
4 x 4 = 16
675 + 16 = 691 - 3 = 688 :D

di marco
27-01-2006, 12:31
75 x 9 = 675
4 x 4 = 16
675 + 16 = 691 - 3 = 688 :D

well done jojo! :) 100 petz money on its way. what numbers do you want next?

Jojo
27-01-2006, 12:34
well done jojo! :) 100 petz money on its way. what numbers do you want next?Yey - :hmm: I'd like all small numbers please to be a bit different :D

Chloe O'brien
27-01-2006, 12:34
I got 684 this is how

4+4*75=600
25*3=75+9=84
600+75=684

Skits
27-01-2006, 12:38
i knew it was too good to be true!! can we try as many times as we want or is there a limit?

Jojo
27-01-2006, 12:41
i knew it was too good to be true!! can we try as many times as we want or is there a limit?I think we are allowed to try as many times as we like, until its done by someone :D

di marco
27-01-2006, 20:15
I think we are allowed to try as many times as we like, until its done by someone :D

yep thats correct, you can have as many gos as you want

di marco
27-01-2006, 20:18
Yey - :hmm: I'd like all small numbers please to be a bit different :D

ok here you go, 100 petz money for the correct answer

numbers - 1, 8, 5, 9, 9, 6
total - 249

Kim
28-01-2006, 23:41
8 x 5 = 40.

40 x 6 = 240

240 + 9 = 249.

di marco
30-01-2006, 20:20
8 x 5 = 40.

40 x 6 = 240

240 + 9 = 249.

well done :) what numbers would you like next?

Kim
31-01-2006, 16:09
One large and five small please.

di marco
31-01-2006, 20:54
One large and five small please.

here you go, 50 petz money for first correct answer

numbers - 75, 9, 1, 7, 1, 8
total - 166

Debs
31-01-2006, 21:51
1 + 1 x75 + 9+7 = 166

hope thats right

Kim
31-01-2006, 21:51
1 + 1 = 2

2 x 75 = 150

9 + 7 = 16

150 + 16 = 166

di marco
02-02-2006, 08:22
1 + 1 x75 + 9+7 = 166

hope thats right


1 + 1 = 2

2 x 75 = 150

9 + 7 = 16

150 + 16 = 166

seeing as you both posted at the same time, you can both have 50 petz money, but seeing as debs posted first she can choose the next numbers :)

Skits
08-02-2006, 15:48
has debs left the building!!!!

di marco
08-02-2006, 21:02
does someone else want to choose the numbers instead?

Skits
09-02-2006, 09:58
what if when a person submits their answer, they choose numbers also. even if it's not correct at least the choice would be there.

di marco
09-02-2006, 15:40
what if when a person submits their answer, they choose numbers also. even if it's not correct at least the choice would be there.

yeh thats a good idea, it will work like that from now on, and if the answer isnt right, the numbers wont be used. so does anyone want to pick any new numbers seeing as debs hasnt done it?

Siobhan
09-02-2006, 15:48
yeh thats a good idea, it will work like that from now on, and if the answer isnt right, the numbers wont be used. so does anyone want to pick any new numbers seeing as debs hasnt done it?

ok Just random numbers, not even sure if the answer will be exact

75 3 6 5 5 1
Target 457

Skits
09-02-2006, 16:01
75*6=450
5-3=2+5=7
450+7=457

i'll pick 2 from the top and 4 small numbers if correct.

di marco
11-02-2006, 21:08
i'll pick 2 from the top and 4 small numbers if correct.

ok 100 petz money for the correct answer :)

numbers - 50, 25, 3, 8, 9, 1
total - 456

Abi
11-02-2006, 21:35
9-3+1= 7
50 +7= 57
57*8=456

If i'm right, then i pick 1 big, and rest little numbers :)

di marco
14-02-2006, 20:57
9-3+1= 7
50 +7= 57
57*8=456

If i'm right, then i pick 1 big, and rest little numbers :)

correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 50, 10, 7, 10, 5, 6
total - 240

Rain_
14-02-2006, 22:08
correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 50, 10, 7, 10, 5, 6
total - 240

50 x 5 = 250
250 - 10 = 240

My turn

75, 6, 9, 7, 1,5
Total = 135

Skits
15-02-2006, 09:50
7-5=2
75*2=150
9+6=15
150-15=135

if di marco accepts this as rain picked the numbers, i choose 2 from the top and any other 4 next.

di marco
15-02-2006, 10:41
50 x 5 = 250
250 - 10 = 240

correct, 50 petz money on its way to you! :)

di marco
15-02-2006, 10:46
i choose 2 from the top and any other 4 next.

100 petz money for correct answer

numbers - 75, 100, 5, 1, 2, 6
total - 269

Skits
15-02-2006, 11:30
100*2=200
75-6=69
200+69=269
if i'm correct, i pick 2 from the top and 4 from the second

di marco
15-02-2006, 11:46
100*2=200
75-6=69
200+69=269
if i'm correct, i pick 2 from the top and 4 from the second

yep correct :) (does from the 2nd mean small numbers?)

Skits
15-02-2006, 11:53
yep correct :) (does from the 2nd mean small numbers?)
yes please. this 30 character thing is driving me mad!!

di marco
15-02-2006, 11:59
yes please. this 30 character thing is driving me mad!!

yeh i know, its annoying in the fun and games forum!

numbers - 50, 75, 6, 4, 4, 9
total - 924

Skits
15-02-2006, 12:08
i can only get 923

9+4=13*75=975
6-4=2+50=52
975-52=923

moonstorm
15-02-2006, 13:53
Hi I think I have it - ok here goes

75-50= 25
4 x 9 = 36
36 x 25 = 900
6 x 4 = 24
900 + 24 = 924

:cheer:

di marco
15-02-2006, 14:24
Hi I think I have it - ok here goes

75-50= 25
4 x 9 = 36
36 x 25 = 900
6 x 4 = 24
900 + 24 = 924

:cheer:

yep well done :) do you want to choose the next lot of numbers?

moonstorm
15-02-2006, 14:47
Thanks. May I have two big ones and four small ones?

di marco
15-02-2006, 16:51
May I have two big ones and four small ones?

yep you can, 100 petz prize money

numbers - 50, 25, 2, 6, 10, 5
total - 623

Skits
15-02-2006, 17:00
ok here goes.

5*10=50
50+50=100
100*6=600
25-2=23
600+23=623

di marco
15-02-2006, 20:49
ok here goes.

5*10=50
50+50=100
100*6=600
25-2=23
600+23=623

correct, 100 petz money on its way :) what numbers do you want now?

Rain_
15-02-2006, 21:11
correct, 50 petz money on its way to you! :)

Do i need to pay petz money to someone?

di marco
15-02-2006, 21:12
Do i need to pay petz money to someone?

no you dont have to, i just started the thread giving money to whoever got it right but you dont have to

Rain_
15-02-2006, 21:18
no you dont have to, i just started the thread giving money to whoever got it right but you dont have to

Do you need some? I seem to have thousands

di marco
15-02-2006, 21:26
Do you need some? I seem to have thousands

nope its ok i have over 4million in the bank, thanks anyway! :)

Skits
16-02-2006, 09:38
i forgot to post my numbers, sorry about that.

can i have 2 big and 4 small please.

di marco
16-02-2006, 09:57
i forgot to post my numbers, sorry about that.

can i have 2 big and 4 small please.thats ok

numbers - 100, 75, 5, 1, 10, 2
total - 156

Skits
16-02-2006, 09:59
100+75=175
10+2=20
20-1=19
175-19=156

if i'm right, i pick 3 big and 3 small next please.

di marco
16-02-2006, 10:02
100+75=175
10+2=20
20-1=19
175-19=156

if i'm right, i pick 3 big and 3 small next please.

do you mean 10x2=20 lol!

numbers - 50, 100, 25, 9, 6, 6
total - 555

200 petz money for the correct answer this time! :)

Skits
16-02-2006, 10:28
do you mean 10x2=20 lol!

numbers - 50, 100, 25, 9, 6, 6
total - 555

200 petz money for the correct answer this time! :)

sorry, it's just habit!!

100-6=94
94*6=564
564-9=555

if i'm right, i pick 3 big and 3 small again please.

di marco
16-02-2006, 13:55
sorry, it's just habit!!

100-6=94
94*6=564
564-9=555

if i'm right, i pick 3 big and 3 small again please.

yep correct! :)

numbers - 50, 25, 75, 5, 6, 3
total - 500

Chloe O'brien
16-02-2006, 13:57
here is my go

75+25=100*5= 500

di marco
16-02-2006, 13:58
here is my go

75+25=100*5= 500

yep correct! :) what numbers do you want now?

Chloe O'brien
16-02-2006, 13:59
oh sorry 1 from top 2 middle and 3 bottom

di marco
16-02-2006, 13:59
oh sorry 1 from top 2 middle and 3 bottom

ok (im assuming the middle and bottom are all just little numbers?)

di marco
18-02-2006, 09:53
numbers - 25, 2, 9, 7, 6, 10
total - 765

hazey
18-02-2006, 14:55
The nearest I can get is 769

25+6+7 =38

2 x10 =20

38x20 = 760 +9 = 769

moonstorm
20-02-2006, 10:08
Good Morning All

I think I have it:-

2 x 9 = 18
18 + 6 + 7 = 31
31 x 25 = 775
775 - 10 = 765

di marco
20-02-2006, 14:28
Good Morning All

I think I have it:-

2 x 9 = 18
18 + 6 + 7 = 31
31 x 25 = 775
775 - 10 = 765

well done, 50 petz money on its way! :) what numbers do you want now?

moonstorm
21-02-2006, 08:25
Good Morning All

Thanks for the money!!

Can I please have 2 big ones and 4 littles ones.

Tkx.

di marco
21-02-2006, 16:55
Can I please have 2 big ones and 4 littles ones.

numbers - 50, 100, 2, 10, 9, 10
total - 463

Siobhan
21-02-2006, 16:59
numbers - 50, 100, 2, 10, 9, 10
total - 463

I have 462

50 * 9 = 450
10+2 + 450 = 462

Skits
27-02-2006, 16:30
after spending all weekend, i think i've worked it out!

100-9=91
50/10=5
91*5=455
10-2=8
455+8=463

if i'm correct, i choose 2 big ones and 4 small ones please.

Pixie
27-02-2006, 17:18
well done i think your right, That ones been bugging me

moonstorm
28-02-2006, 08:25
Well done SKITS, that one was beyond me and really annoying me!!

Skits
28-02-2006, 10:04
thanks guys. it was starting to annoy me too.

Skits
02-03-2006, 11:37
please miss can we have some more?

di marco
02-03-2006, 16:26
after spending all weekend, i think i've worked it out!

100-9=91
50/10=5
91*5=455
10-2=8
455+8=463

if i'm correct, i choose 2 big ones and 4 small ones please.


please miss can we have some more?

ooooops sorry ive been busy. well done 100 petz money on its way :)

numbers - 25, 100, 6, 5, 3, 8
total - 976

Siobhan
02-03-2006, 16:40
ooooops sorry ive been busy. well done 100 petz money on its way :)

numbers - 25, 100, 6, 5, 3, 8
total - 976

25-3 = 22 + 100 = 122 * 8 = 976

Skits
02-03-2006, 16:48
25-3 = 22 + 100 = 122 * 8 = 976

you make it look so easy. i went all around the houses :lol:

100+6=106
106*8=848
25*5=125
125+3=128
848+128=976

Siobhan
02-03-2006, 16:49
25-3 = 22 + 100 = 122 * 8 = 976

If I won can I have all small ones please

di marco
02-03-2006, 21:14
25-3 = 22 + 100 = 122 * 8 = 976


you make it look so easy. i went all around the houses :lol:

100+6=106
106*8=848
25*5=125
125+3=128
848+128=976


If I won can I have all small ones please

well donr siobhan, 100 petz money on its way to you! and cos im feeling generous today and cos you did it a different way im going to give skits 50 petz money! :)

numbers - 10, 1, 8, 4, 3, 9
total - 357

50 petz money for the correct answer

Chloe O'brien
02-03-2006, 23:05
well donr siobhan, 100 petz money on its way to you! and cos im feeling generous today and cos you did it a different way im going to give skits 50 petz money! :)

numbers - 10, 1, 8, 4, 3, 9
total - 357

50 petz money for the correct answer

heres my atempt:

4*9=36
36*10= 360
360-3= 357

If i'm right can i have one from the top and the other five from any where else

Skits
03-03-2006, 10:43
[QUOTE=di marco]well donr siobhan, 100 petz money on its way to you! and cos im feeling generous today and cos you did it a different way im going to give skits 50 petz money! :)

thanks di marco. :)

di marco
11-03-2006, 13:19
heres my atempt:

4*9=36
36*10= 360
360-3= 357

If i'm right can i have one from the top and the other five from any where else

well done, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 75, 9, 9, 6, 2, 2
total - 380

Chloe O'brien
11-03-2006, 23:31
numbers - 75, 9, 9, 6, 2, 2
total - 380
i've got to 381

2+2=4
4*75=300
9*9=81
300+81= 381

Pixie
12-03-2006, 00:07
think i've got it

75+9+9+2 = 95
6-2 = 4
95*4 = 380

if i'm right can I please have 2 big and 4 small numbers

Chloe O'brien
12-03-2006, 00:17
oh you lucky sausage i never thought of that

di marco
12-03-2006, 15:54
think i've got it

75+9+9+2 = 95
6-2 = 4
95*4 = 380

if i'm right can I please have 2 big and 4 small numbers

correct, 50 petz money on its way to you! :)

numbers - 100, 50, 7, 4, 7, 9
total - 949

Pixie
12-03-2006, 19:28
100*9 = 900
7*7= 49
900 + 49 = 949

if right can i have 2 big and 4 small again please

di marco
13-03-2006, 15:53
100*9 = 900
7*7= 49
900 + 49 = 949

if right can i have 2 big and 4 small again please

yep correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 25, 75, 7, 9, 2, 10
total - 513

hazey
14-03-2006, 00:26
numbers - 25, 75, 7, 9, 2, 10
total - 513[/QUOTE]

7x 75 = 525
2 + 10 = 12

525-12 = 513

di marco
21-03-2006, 08:01
7x 75 = 525
2 + 10 = 12

525-12 = 513

correct hazey, 100 petz money on its way to you :) which numbers do you want now?

hazey
21-03-2006, 13:23
can I have two large and the rest small thanks

di marco
21-03-2006, 16:23
can I have two large and the rest small thanks

numbers - 50, 25, 2, 4, 8, 6
total - 243

Behemoth
21-03-2006, 16:34
numbers - 50, 25, 2, 4, 8, 6
total - 243 25 x 8 = 200
200 + 50 = 250
6/2 = 3
3+4 = 7
250 - 7 = 243

Siobhan
21-03-2006, 16:35
numbers - 50, 25, 2, 4, 8, 6
total - 243

I get 242

2*6*25 = 300 - 50 - 8 = 242

Siobhan
21-03-2006, 16:36
25 x 8 = 200
200 + 50 = 250
6/2 = 3
3+4 = 7
250 - 7 = 243

damn you rob, I was still working on where to get the one

di marco
22-03-2006, 07:55
25 x 8 = 200
200 + 50 = 250
6/2 = 3
3+4 = 7
250 - 7 = 243

correct rob, 100 petz money on its way to you! :) what numbers do you want next?

Behemoth
22-03-2006, 10:54
2 big ones and the rest small ones please :D

Siobhan
22-03-2006, 11:28
your number are 4 8 15 16 23 42
target 108

hahahaha

di marco
22-03-2006, 15:04
2 big ones and the rest small ones please :D

numbers - 25, 100, 9, 5, 3, 4
total - 573

di marco
22-03-2006, 15:06
your number are 4 8 15 16 23 42
target 108

hahahaha

can this one actually be done? i bet you need to be well clever to work it out!

Em
22-03-2006, 15:06
wait which are we doing? Dm's / Siobhans or both?

di marco
22-03-2006, 15:07
wait which are we doing? Dm's / Siobhans or both?

you can do both if you want, i think siobhan put hers there as a joke, but you can try it :)

Em
22-03-2006, 15:09
numbers - 25, 100, 9, 5, 3, 4
total - 573

100 x 5 = 500
+
25 x 4 = 100
= 600

(9 x 3 = 27)

600 - 27 = 573

di marco
22-03-2006, 15:17
100 x 5 = 500
+
25 x 4 = 100
= 600

(9 x 3 = 27)

600 - 27 = 573

correct, 100 petz money on its way! :) what numbers do you want next?

Em
22-03-2006, 15:23
Two big then little please DM!

Been trying Siobhans for ages and cant do it :wall: . closest i can get is 105

Skits
22-03-2006, 15:26
Two big then little please DM!

Been trying Siobhans for ages and cant do it :wall: . closest i can get is 105

it's really simple! just think of the very first thing you learn in maths.

di marco
22-03-2006, 15:29
it's really simple! just think of the very first thing you learn in maths.

oh yeh, i can do it now lol! shows how you always overcomplicate the simple things!

Siobhan
22-03-2006, 15:30
you can do both if you want, i think siobhan put hers there as a joke, but you can try it :)

It was a lost joke.. you just add them together.. Rob would have gotten that. look at his signature

di marco
22-03-2006, 15:32
Two big then little please DM!

numbers - 25, 75, 6, 9, 6, 1
total - 925

di marco
22-03-2006, 15:34
It was a lost joke.. you just add them together.. Rob would have gotten that. look at his signature

i didnt even notice they were the same numbers as in his sig lol!

Siobhan
22-03-2006, 15:44
numbers - 25, 75, 6, 9, 6, 1
total - 925

duh.. 6*6 - 12 *75 = 900 +25 = 925

if right. can I have all small numbers

di marco
22-03-2006, 15:47
duh.. 6*6 - 12 *75 = 900 +25 = 925

if right. can I have all small numbers

erm i dont understand your working lol! i think i know what you mean but just want to be sure :)

Siobhan
22-03-2006, 15:49
erm i dont understand your working lol! i think i know what you mean but just want to be sure :)

sorry put it a minus instead of equal

6+6 = 12 * 75 = 900 + 25.. that is better??

di marco
22-03-2006, 15:55
sorry put it a minus instead of equal

6+6 = 12 * 75 = 900 + 25.. that is better??

thought thats what you meant! :D 100 petz money on its way to you :)

numbers - 5, 6, 10, 8, 1, 2
total - 650

Siobhan
22-03-2006, 15:57
thought thats what you meant! :D 100 petz money on its way to you :)

numbers - 5, 6, 10, 8, 1, 2
total - 650

got it

8+2 = 10 * 6 = 60 + 5 = 65 * 10 = 650

1 big and rest small if correct

di marco
22-03-2006, 16:09
got it

8+2 = 10 * 6 = 60 + 5 = 65 * 10 = 650

1 big and rest small if correct

yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 50, 6, 7, 7, 9, 5
total - 445

Skits
22-03-2006, 16:12
50*9=450
450-5=445

2 big and 4 small if i'm first and correct!

Siobhan
22-03-2006, 16:13
yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 50, 6, 7, 7, 9, 5
total - 445`

50 * 9 = 450 - 5 = 445

your choice of numbers next if I am right

di marco
22-03-2006, 20:49
50*9=450
450-5=445

2 big and 4 small if i'm first and correct!


`

50 * 9 = 450 - 5 = 445

your choice of numbers next if I am right

correct both of you! seeing as you were only a minute apart im going to give you both 50 petz money! :)

numbers - 25, 50, 1, 10, 6, 4
total - 637

Grant_fan
22-03-2006, 21:59
6*4=24
25 *
600 +
50
650 -
1
649-
10
=
639

Siobhan
23-03-2006, 10:21
correct both of you! seeing as you were only a minute apart im going to give you both 50 petz money! :)

numbers - 25, 50, 1, 10, 6, 4
total - 637

Think I have it

50 + 6 = 56 * (10 + 1 ) = 616
25 - 4 = 21
616+21 = 637

Skits
23-03-2006, 11:21
correct both of you! seeing as you were only a minute apart im going to give you both 50 petz money! :)

thanks di marco. :)

Skits
23-03-2006, 11:22
Think I have it

50 + 6 = 56 * (10 + 1 ) = 616
25 - 4 = 21
616+21 = 637

well done siobhan. that was a tough one. :clap:

di marco
23-03-2006, 15:55
Think I have it

50 + 6 = 56 * (10 + 1 ) = 616
25 - 4 = 21
616+21 = 637

well done siobhan! :) that had a difficulty rating of 87% (very difficult) :eek: 100 petz money on its way to you. what numbers do you want next?

Siobhan
23-03-2006, 16:19
well done siobhan! :) that had a difficulty rating of 87% (very difficult) :eek: 100 petz money on its way to you. what numbers do you want next?

oh give us another difficult one of your choosing

di marco
23-03-2006, 20:30
numbers - 75, 25, 50, 1, 2, 7
total - 254

Pixie
24-03-2006, 03:41
i can only get 255

50 + 1 = 51
7 - 2 = 5
51*5 = 255

Skits
24-03-2006, 09:38
numbers - 75, 25, 50, 1, 2, 7
total - 254

7-2=5
50*5=250
75/25=3
3+1+250=254

if i'm first and correct, i pick 3 big and 3 small numbers.

di marco
24-03-2006, 21:15
7-2=5
50*5=250
75/25=3
3+1+250=254

if i'm first and correct, i pick 3 big and 3 small numbers.

yep correct! :) 200 petz money on its way

numbers - 25, 50, 100, 10, 8, 6
total - 634

Chloe O'brien
24-03-2006, 21:22
I've got 633 one away

100*6=600
25+8=33
600+33=633

Skits
27-03-2006, 12:48
yep correct! :) 200 petz money on its way

numbers - 25, 50, 100, 10, 8, 6
total - 634

100-25=75
75*8=600
50-10-6=34
600+34=634


if i'm first and correct, i'd like 3 big and 3 small agian please.

di marco
27-03-2006, 15:14
100-25=75
75*8=600
50-10-6=34
600+34=634


if i'm first and correct, i'd like 3 big and 3 small agian please.

correct! :) 200 petz money on its way

numbers - 100, 25, 50, 8, 7, 3
total - 672

Skits
27-03-2006, 15:48
correct! :) 200 petz money on its way

numbers - 100, 25, 50, 8, 7, 3
total - 672

7*100=700
25+3=28
700-28=672

if i'm first and correct, can i have 2 big and 4 small ones please.

di marco
27-03-2006, 16:24
7*100=700
25+3=28
700-28=672

if i'm first and correct, can i have 2 big and 4 small ones please.

correct, 200 petz money on its way to you! :)

numbers - 50, 75, 3, 1, 10, 10
total - 222

hazey
27-03-2006, 18:03
[numbers - 50, 75, 3, 1, 10, 10
total - 222[/QUOTE]


75-1 =74

74x3= 222




can I have 3 large and 3 small numbers thanks

di marco
27-03-2006, 20:35
75-1 =74

74x3= 222




can I have 3 large and 3 small numbers thanks

correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 75, 25, 50, 3, 9, 1
total - 634

squillyfer
27-03-2006, 20:43
75 +1 = 76
76 * 9 = 684
684 - 50 =634

di marco
27-03-2006, 20:46
75 +1 = 76
76 * 9 = 684
684 - 50 =634

correct, 200 petz money on its way to you! :) what numbers do you want now?

squillyfer
27-03-2006, 20:49
can I have 2 big and 4 small please :)

di marco
27-03-2006, 20:53
can I have 2 big and 4 small please :)

numbers - 75, 50, 2, 9, 1, 3
total - 367

squillyfer
27-03-2006, 20:55
closest i can get with that one is 368 but will keep trying :)

Chloe O'brien
27-03-2006, 20:58
I get 368 as well

3+1=4*75=300
2*9=18+50=68
300+68=368

squillyfer
27-03-2006, 21:00
done it !

2 * 3= 6
6* 50 =300
300 + 75 =375
375 - 9 = 366
366 +1 = 367

If thats right can I have 2 big and 4 small again :)

di marco
28-03-2006, 20:19
done it !

2 * 3= 6
6* 50 =300
300 + 75 =375
375 - 9 = 366
366 +1 = 367

If thats right can I have 2 big and 4 small again :)

correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 100, 50, 2, 6, 1, 7
total - 219

Abi
28-03-2006, 20:36
100 + 6 = 106

106*2= 212

212 + 7 = 219

If thats right, then two big, and the rest small please :)

big bro fan
28-03-2006, 20:38
noooooooooooooooo abi oh well congrats to you

di marco
28-03-2006, 20:45
100 + 6 = 106

106*2= 212

212 + 7 = 219

If thats right, then two big, and the rest small please :)

yep thats correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 25, 100, 4, 6, 9, 10
total - 373

big bro fan
28-03-2006, 20:51
100*4= 400
400-25= 375
375-6= 369
369+4= 373

hope its right

Abi
28-03-2006, 20:53
100*4= 400
400-25= 375
375-6= 369
369+4= 373

hope its right

****!! I knew it was something like that!! :rotfl:

di marco
28-03-2006, 20:53
100*4= 400
400-25= 375
375-6= 369
369+4= 373

hope its right

you used the 4 twice! :)

samantha nixon
28-03-2006, 20:58
can you actually get it as i have 369 but cant get no higher

di marco
28-03-2006, 21:00
can you actually get it as i have 369 but cant get no higher

yep it is possible, all the ones i post are :)

samantha nixon
28-03-2006, 21:01
oh right ok ill have to try again

squillyfer
28-03-2006, 21:15
I can get 375 thats the closest I can get, will keep working on it :)

hazey
28-03-2006, 22:35
yep thats correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 25, 100, 4, 6, 9, 10
total - 373

10-9 = 1
101x4 =404
404 -25 = 379
379 - 6 = 373



can I have 3 large and 3 small numbers please

Siobhan
29-03-2006, 09:59
10-9 = 1
101x4 =404
404 -25 = 379
379 - 6 = 373



can I have 3 large and 3 small numbers please

damn you.. I was working on this all morning.... and I did it differently...

di marco
29-03-2006, 14:34
damn you.. I was working on this all morning.... and I did it differently...

if you show me how you did it differently, ill give you 50 petz money as im in a good mood! :)

Siobhan
29-03-2006, 14:38
if you show me how you did it differently, ill give you 50 petz money as im in a good mood! :)

ok

25 - 6- 10 = 9
100 - 9 = 91 * 4 = 364 + 9(the other 9) = 373

di marco
29-03-2006, 15:17
ok

25 - 6- 10 = 9
100 - 9 = 91 * 4 = 364 + 9(the other 9) = 373

yep, you can have 50 petz money, i bet youre pleased ive had a great few days lol! :)

di marco
29-03-2006, 15:28
10-9 = 1
101x4 =404
404 -25 = 379
379 - 6 = 373



can I have 3 large and 3 small numbers please

correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 100, 25, 50, 2, 5, 10
total - 486

Siobhan
29-03-2006, 15:32
correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 100, 25, 50, 2, 5, 10
total - 486

100* 5 = 500

50/25 = 2 +2 + 10 = 14
500 - 14 = 486

all small please

di marco
29-03-2006, 15:36
100* 5 = 500

50/25 = 2 +2 + 10 = 14
500 - 14 = 486

all small please

yep correct, 200 petz money on its way! :)

numbers - 4, 6, 10, 6, 2, 7
total - 228

moonstorm
29-03-2006, 15:44
Good Afternoon All

Think I have it:-

6 x 10 = 60
60 x 4 = 240
6 x 2 = 12
240 - 12 = 228

If all ok, please may I have 2 big 4 small

Tks

Siobhan
29-03-2006, 15:46
yep correct, 200 petz money on its way! :)

numbers - 4, 6, 10, 6, 2, 7
total - 228

7*4 + 10 = 38 * 6 = 228

I will have your choice high level of difficulty

di marco
29-03-2006, 15:54
Good Afternoon All

Think I have it:-

6 x 10 = 60
60 x 4 = 240
6 x 2 = 12
240 - 12 = 228

If all ok, please may I have 2 big 4 small

Tks


7*4 + 10 = 38 * 6 = 228

I will have your choice high level of difficulty

both right in different ways, 100 petz money to both of you! :) (my day needs to start getting rubbish so i stop being generous lol!)
(also, just to add, i cant believe that only had a difficulty rating of 8% - very easy, but i couldnt do it, the one before had a difficulty rating of 55% and i did it really quickly, how strange is that?!)

numbers - 75, 25, 4, 5, 1, 2
total - 692
(difficulty rating 63% - moderately difficult)

Skits
29-03-2006, 16:00
both right in different ways, 100 petz money to both of you! :) (my day needs to start getting rubbish so i stop being generous lol!)
(also, just to add, i cant believe that only had a difficulty rating of 8% - very easy, but i couldnt do it, the one before had a difficulty rating of 55% and i did it really quickly, how strange is that?!)

numbers - 75, 25, 4, 5, 1, 2
total - 692
(difficulty rating 63% - moderately difficult)

75+2=77
77*(5+4)=693
693-1=692

if i'm first and correct, you can choose the next 6.

di marco
29-03-2006, 16:34
75+2=77
77*(5+4)=693
693-1=692

if i'm first and correct, you can choose the next 6.

yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 75, 25, 2, 8, 7, 3
total - 867

Siobhan
29-03-2006, 16:37
yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 75, 25, 2, 8, 7, 3
total - 867

7 * (2+3) = 35 * 25 = 875 - 8 = 867

1 large rest small

di marco
29-03-2006, 20:18
7 * (2+3) = 35 * 25 = 875 - 8 = 867

1 large rest small

correct, 100 petz money on its way to you! :)

numbers - 100, 10, 5, 3, 8, 7
total - 282

squillyfer
29-03-2006, 21:05
100 * 3 =300
10 + 8 = 18
300 - 18 = 282

pick any numbers if its right

di marco
30-03-2006, 08:28
100 * 3 =300
10 + 8 = 18
300 - 18 = 282

pick any numbers if its right

yep correct, 50 petz money on its way to you! :)

numbers - 50, 25, 8, 2, 3, 2
total - 511
(difficulty rating 82% - very difficult)

Siobhan
30-03-2006, 10:47
yep correct, 50 petz money on its way to you! :)

numbers - 50, 25, 8, 2, 3, 2
total - 511
(difficulty rating 82% - very difficult)

this is bugging me.. I can get 510.. I am going to keep at it

moonstorm
30-03-2006, 11:23
I really must stop doing these and get on with some work but I hate being beaten by a set of numbers. Ok, here goes:-

50+25 = 75
75 - 2 = 73
8 + 2 = 10
10 - 3 = 7
7 x 73 = 511

Ouch that really hurt my brain!! Mind you love the really difficult ones.

Thanks for the money from the last one, long may your good mood last.

Laura

Siobhan
30-03-2006, 11:30
I really must stop doing these and get on with some work but I hate being beaten by a set of numbers. Ok, here goes:-

50+25 = 75
75 - 2 = 73
8 + 2 = 10
10 - 3 = 7
7 x 73 = 511

Ouch that really hurt my brain!! Mind you love the really difficult ones.

Thanks for the money from the last one, long may your good mood last.

Laura

:clap::clap::clap: well done... I have been working it all morning and was getting close..

Skits
30-03-2006, 11:46
well done. i had a quick look but reckoned it was too hard and too much work to be done here. :clap:

di marco
30-03-2006, 16:03
I really must stop doing these and get on with some work but I hate being beaten by a set of numbers. Ok, here goes:-

50+25 = 75
75 - 2 = 73
8 + 2 = 10
10 - 3 = 7
7 x 73 = 511

Ouch that really hurt my brain!! Mind you love the really difficult ones.

Thanks for the money from the last one, long may your good mood last.

Laura

correct, 100 petz money on its way to you! :) what numbers do you want next?
(thats ok i was having a good 2 days tuesday and wednesday, today has been awful so no generous me today!)

moonstorm
31-03-2006, 09:02
Good Morning

Could we please have another really difficult one?

Tkx

di marco
31-03-2006, 20:52
Good Morning

Could we please have another really difficult one?

Tkx

numbers - 25, 5, 3, 2, 9, 6
total - 736
(difficulty rating 64% - moderately difficult)

Kim
31-03-2006, 21:37
3*9=27 +2 = 29
29 * 25 = 725
5 +6 =11
725 +11=736

di marco
02-04-2006, 23:54
3*9=27 +2 = 29
29 * 25 = 725
5 +6 =11
725 +11=736

correct, 100 petz money on its way to you! :) what numbers do you want next?

Kim
03-04-2006, 00:09
one large and five small please.

di marco
03-04-2006, 08:55
one large and five small please.

numbers - 75, 5, 6, 3, 3, 6
total - 949
(difficulty rating 89% - very difficult)

Abi
03-04-2006, 11:41
6/3 = 2
75- 2 = 73
6*3 = 18
18- 5 =13
73*13 = 949

That hurt my head...

If thats right, then 2 big, rest small please :D

Siobhan
03-04-2006, 11:43
6/3 = 2
75- 2 = 73
6*3 = 18
18- 5 =13
73*13 = 949

That hurt my head...

If thats right, then 2 big, rest small please :D

:clap::clap::clap: well done was working on that all morning and the closest I got was 948.. couldn't find the one..

di marco
03-04-2006, 20:17
6/3 = 2
75- 2 = 73
6*3 = 18
18- 5 =13
73*13 = 949

That hurt my head...

If thats right, then 2 big, rest small please :D

yep thats correct, 50 petz money on its way to you! :)
(also that was the only solution there is apparently for that one)

numbers - 100, 25, 6, 9, 4, 8
total - 602

CrazyLea
03-04-2006, 20:42
100 * 6 = 600
8 / 4 = 2
600 +2 = 602

di marco
03-04-2006, 20:54
100 * 6 = 600
8 / 4 = 2
600 +2 = 602

correct, 100 petz money on its way to you! :) what numbers do you want now?

CrazyLea
03-04-2006, 20:58
OOOO ok :p
erm 1 high number and then the rest low

di marco
03-04-2006, 21:00
OOOO ok :p
erm 1 high number and then the rest low

numbers - 50, 8, 4, 10, 9, 2
total - 580
(difficulty rating 5% - extremely easy)

squillyfer
03-04-2006, 21:36
50*(8+4)=600
600-(2*10)=580

2 big four small if its right

CrazyLea
03-04-2006, 21:37
50 *10 = 500
9*2 = 18
18*4=72
72+8=80
500+80=580 :p

Abi
03-04-2006, 21:37
this one took me ages to work out...... not :p

Heres another solution to add to the load of them :p Dont bother sending any money :rotfl:

(50+8)*10= 580

CrazyLea
03-04-2006, 21:38
OMG! never even thought of that :lol:

squillyfer
03-04-2006, 21:39
wow three different ways!!!!!! :)

squillyfer
03-04-2006, 21:40
i never thought of that either but then i always make things out to be more complicated than they are lol

di marco
04-04-2006, 09:28
this one took me ages to work out...... not :p

Heres another solution to add to the load of them :p Dont bother sending any money :rotfl:

(50+8)*10= 580

haha it took the third person to do it the really easy way lol! :D

di marco
04-04-2006, 09:33
50*(8+4)=600
600-(2*10)=580

2 big four small if its right


50 *10 = 500
9*2 = 18
18*4=72
72+8=80
500+80=580 :p

yep both right, 50 petz money on the way to both of you! :)

numbers - 50, 25, 4, 6, 7, 5
total - 476
(difficulty rating 42% - just below average)

Skits
04-04-2006, 09:39
50*(4+5)=450
7-6=1
25+1+450=476


if i'm first and correct, you can choose the next numbers.

di marco
04-04-2006, 09:52
50*(4+5)=450
7-6=1
25+1+450=476


if i'm first and correct, you can choose the next numbers.

yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 25, 3, 4, 6, 9, 1
total - 834
(difficulty rating 66% - moderately difficult)

di marco
04-04-2006, 09:53
and just for fun:
this one can not be solved perfectly, what is the nearest you can get to the answer?

numbers - 25, 7, 5, 7, 1, 9
total - 659

Skits
04-04-2006, 09:57
yep correct, 100 petz money on its way! :)

numbers - 25, 3, 4, 6, 9, 1
total - 834
(difficulty rating 66% - moderately difficult)

25*3=75
75*(6+4+1)=825
825+9=834

if i'm first and correct, you choose the next numbers please.

di marco
04-04-2006, 10:04
25*3=75
75*(6+4+1)=825
825+9=834

if i'm first and correct, you choose the next numbers please.

correct, 50 petz money on its way to you! :)

numbers - 75, 50, 4, 2, 10, 5
total - 889
(difficulty rating 79% - difficult)

Skits
04-04-2006, 10:15
i can only get 888 or 890 on this one. i can feel no work being done til someone solves this!

Siobhan
04-04-2006, 11:21
correct, 50 petz money on its way to you! :)

numbers - 75, 50, 4, 2, 10, 5
total - 889
(difficulty rating 79% - difficult)

75+50 = 125
5+2 = 7 * 125 = 875
10 + 4+ 875 = 889

all small please

Skits
04-04-2006, 11:34
75+50 = 125
5+2 = 7 * 125 = 875
10 + 4+ 875 = 889

all small please

well done siobhan. :thumbsup: :thumbsup:

Siobhan
07-04-2006, 16:59
can we have more Di Marco.. my brain needs the exercise

di marco
15-04-2006, 15:33
75+50 = 125
5+2 = 7 * 125 = 875
10 + 4+ 875 = 889

all small please

correct siobhan, 100 petz money on its way! :)
(sorry i took so long, i sort of forgot about it lol!)

numbers - 4, 9, 3, 3, 5, 2
total - 239
(difficulty rating 73% - difficult)

moonstorm
18-04-2006, 13:21
9 x 4 = 36
36 x 3 = 39
39 x 3 = 117
117 x 2 = 234
234 + 5 = 239

Well that certainly got the old grey matter working again after the Easter hols!

If I am correct, may I please have 1 big and the rest small.

Tks.

di marco
02-09-2008, 12:59
ok im starting this up again as im bored and people said they liked it. whoever gets the answer right first will pick the next lot of numbers (ie 1 big and the rest small, all small etc) and i will do a new one. if you post your lot of numbers when you write your answer it will be easier for the next one to be done, if that makes sense :)

first one up in a few mins

di marco
02-09-2008, 13:02
ill start it off with 1 big and the rest small:

100, 2, 5, 9, 1, 1

total: 774

(this one has a difficulty rating of 80% - very difficult)

Siobhan
02-09-2008, 13:06
got it

100, 2, 5, 9, 1, 1

total: 774

(2+1) * 5 = 15 - 1 = 14
100 - 14 = 86
86 * 9 = 774

Hope it is right... 1 big and rest small

di marco
02-09-2008, 13:09
got it

100, 2, 5, 9, 1, 1

total: 774

(2+1) * 5 = 15 - 1 = 14
100 - 14 = 86
86 * 9 = 774

Hope it is right... 1 big and rest small

wow that was fast! yep thats correct :)

100, 8, 5, 7, 2, 10

total: 147

(difficulty rating 3% - extremely easy)
sorry for the easiness lol the difficulty rating is random!

Siobhan
02-09-2008, 13:28
100, 8, 5, 7, 2, 10

total: 147

10 * 5 = 50
8 - 7 + 2 = 3
50 - 3 = 47 then add 100

Good ole brain training in action..

all small please

di marco
02-09-2008, 13:31
100, 8, 5, 7, 2, 10

total: 147

10 * 5 = 50
8 - 7 + 2 = 3
50 - 3 = 47 then add 100

Good ole brain training in action..

all small please

yep correct well done :)

10, 6, 10, 6, 3, 2

total: 660

(difficulty rating 21% - easy)